Pohár sv. Huberta

Pravidla MS "sv. Huberta pro lovce s ohaři a španěly"

Pravidla mistrovství světa
„Sv. Huberta pro lovce s ohaři a španěly“ 

(Verze schválená v roce 2007)

MEZINÁRODNÍ KYNOLOGICKÁ FEDERACE

(F.C.I.) Sekretariát: Place Albert I 13, B 6530 Thuin, Belgie 

 

překlad z francouzštiny: Helena Dvořáková 

CÍLE 

Cílem „MS Sv. Huberta pro lovce a lovkyně s ohaři a španěly je vzestup a zkvalitnění sportovního ducha lovce v soutěži vysoké úrovně, která spojuje aspekty kynologické a technické při provozování lovu a je zaměřen k výchově lovců k respektu k přírodě a ekologii. 

Čl. 1 - Organizační výbor

1.1 Organizování „MS Sv. Huberta pro lovce s ohaři“ zajišťuje „Organizační výbor MS v lovu s ohaři“.

1.2 Výše řečený výbor zodpovídá za organizaci tohoto setkání. 

1.3 Země, které organizační výbor svěřil praktickou organizaci MS v lovu s ohaři, bere na sebe rovněž zorganizování „MS Sv. Huberta“(opakuje se stále pro lovce.....). Tato zkouška se koná pouze v jednom dni, a to mezi dny určenými pro MS v lovu s ohaři. 

1.4 Organizátorská země musí v pozvánkách, které rozesílá 4 měsíce před konáním soutěže, oznámit v přiloženém programu jména rozhodčích, typ terénu a vegetace, v níž soutěž bude probíhat a vyjmenovat druhy zvěře, která bude lovena během celé soutěže. Musí též oznámit praktické předpisy pro dovoz zbraní a munice, pro vakcinaci a vyžadované doklady pro vstup psů do pořadatelské země. 

Čl. 2 - Účast 

2.1 Každý stát, zastoupený svojí Národní federací či Národním svazem lovců, může zapsat jednoho soutěžícího do soutěže jednotlivců, nebo družstvo (kategorie muži, ženy. španělé), sestávající se ze dvou lovců se dvěma různými psy. 

2.2 Soutěžící musí mít národnost (st.přísl.) země, kterou reprezentují a soutěžit se psy, kteří musí být v majetku osoby stejné st. příslušnosti, s výjimkou zemí za mořem, kde toto není požadováno z důvodu vysokých výdajů na přesun psů. 

2.3 Každý stát smí mít jen jedno družstvo v každé kategorii, ale smí mít 1 náhradníka. 2.4 Soutěžící budou rozděleni do různých skupin, čítajících nejvíce 12 lovců. 

2.5 Rozdělení soutěžících do skupin stejně jako pořadí jejich běhů ve skupině bude stanoveno losováním v předvečer soutěže. 

2.6 V každém případě nemohou 2 soutěžící z téhož národního družstva startovat ve stejné skupině.

Čl. 3 - Techničtí delegáti 

3.1 Národní organizační výbor určí technického delegáta pro každou plánovanou skupinu. Tyto delegáty musí vybrat z řad lovců, kteří perfektně znají tato Pravidla. 

3.2 Techničtí delegáti mají následující úkoly: 

a) Doprovázet porotu a vést ji v terénu, který musí dobře znát;
b) Bdít nad dobrým průběhem soutěže;
c) Před začátkem každého běhu označit předsedovi poroty terén, který má soutěžící k dispozici a připomenout lovci druhy zvěře, které jsou určeny Národním organizačním výborem k lovu během soutěže; 

d) Vzít k sobě na konci každého běhu hodnocení soutěžícího od jednotlivých rozhodčích a předat je v sekretariátu Mistrovství.
e) Učinit všechna nezbytná opatření pro dobrý průběh soutěže, bdít nad regulérností a přísným dodržováním dispozic Pravidel a programu;
f) Rozhodovat v první instanci eventuelní protesty, které mu budou podány písemně oficiálním kapitánem družstva; podle čl. 14 těchto Pravidel. 

3.3 Technický delegát spolupracuje s porotou, ale není kompetentní v otázce závěrečného hodnocení.

Čl. 4 - Poroty 

4.1 Každá z porot sestává ze 3 rozhodčích, vybraných mezi rozhodčími kategorie „St. Hubert“ z národních seznamů, dodaných na Sekretariát Výboru.
Budou sestavovány podle bodu 3 Pravidel MS v lovu s ohaři a španěly. 

Čl. 5 - Přihlášky

5.1 Souhrn práv k zápisu soutěžících bude pevně stanoven Organizačním výborem.

5.2 Oficielní představitel členské země Organizačního výboru rozesílá přihlášky jednotlivým Národním organizacím. 

5.3 Každá účastnická země musí oznámit na sekretariátu organizačního výboru dva měsíce před datem konání mistrovství svůj zájem o účast ve zkoušce „Sv. Hubert“. V případě, že počet startujících zemí nepřekročí počet dvanácti, sekretář, v souladu s pořadatelskou zemí může odříci třetí plánovanou porotu, tak, že toto odřeknutí oznámí písemně každému z jejích členů a informuje o tom pořádající zemi a členy Výboru.
Údaje, týkající se soutěžících a eventuelního náhradníka musí dojít na Sekretariát národního organizačního výboru zároveň s přihláškami na MS v lovu s ohaři, podle požadavků stanovených v propozicích organizující země. Tyto přihlášky obsahují: 

a) Příjmení, jméno a adresu soutěžícího;
b) Jméno psa, plemeno, pohlaví, datum narození a číslo zápisu do plemenné knihy, uznávané F.C.I.; 

5.4 Jeden ze soutěžících může být nahrazen náhradníkem, a to až do momentu, kdy je zavolán k nástupu ke svému soutěžnímu běhu; je možné nahradit buď jenom psa, nebo jenom lovce, nebo oba. 

Čl. 6 - Vyloučení 

6.1 Soutěžící nesmí používat háravé feny, psy kousavé nebo podezřelé z nakažlivé choroby. 

6.2 Psi, kteří již splnili svůj soutěžní rozběh, nemohou být použiti dalším soutěžícím ve stejné soutěži. 

Čl. 7 - Běhy 

7.1 Běh jednoho lovce s jeho psem trvá 20 minut.
Jeden samotný lovec se svým psem vykoná běh, který trvá 20 minut. 

7.2 Podle možností se snaží technický delegát zajistit každému soutěžícímu terén, umožňující mu absolvovat jeho běh bez přerušení.
Ve stanovených hranicích má soutěžící právo vybrat si terén, který využije. 

7.3 V případě, že rozhodčí odhadnou, že vhodný terén bude prohledán před ukončením běhu, čas, nutný k přechodu do dalšího prostoru nebude počítán do trvání běhu. 

7.4 Lovec si s sebou nese šest patron, nichž však smí použít jen čtyři a smí použít jen jednu dvouhlavňovou pušku. 

7.5 Může střelit a dohledat (přinést) maximálně 2 kusy zvěře, jež se smí při této zkoušce lovit (na níž je zkouška vypsána). 

7.6 V případě, že střelí kus, který nemůže dohledat, bude povoleno, ale jenom jedenkrát, kus nedohledat, aby mohl zkusit střelit a dohledat 2 předepsané kusy, ale porota velmi přísně započítá do výsledku nedohledaný kus (ztrátu poraněné zvěře).
Jestliže po ztrátě prvního nedohledaného kusu soutěžící postřelí další, nesmí střílet na další, dokud tento kus nedohledá. 

7.7 Jestliže lovec uloví své 2 kusy a ještě mu zbudou patrony, již je nesmí použít, ale musí pokračovat ve svém běhu s nabitou zbraní, aby porota mohla ohodnotit pokračování jeho lovecké akce. 

Čl. 8 - Přerušení běhu - diskvalifikace 

8.1 V případě, že lovec střílí na zvěř, která není povolena lovit, bude vyloučen.
Stejně bude postupováno, pokud vystřelí na zvěř, jež je sice povolena, ale je zahřadována či běží po zemi, aniž by byla evidentně poraněna, anebo když odmítne vzlétnout. 

8.2 Porota může přerušit soutěžní běh a vyloučit soutěžícího také, pokud jeho chování ohrožuje jeho samého či ostatní účastníky. 

8.3 Pokud lovec bude střílet na zvěř, která je sice povolena, ale není předtím vystavena jeho ohařem nebo vypracována španělem, může získat pouze 2 body, odpovídající ocenění této jeho akce je „dostatečně“, jak je předepsáno v čl. 9.2, neboť je to nesportovní postup.
Mimoto jestliže střelí a přinese takovou zvěř, nemůže dostat body, udělované za disciplinu „střelba - lovecká způsobilost“ podle článku 9.1 a),b). 

8.4 V případě zvláštních přírodních katastrof a velmi špatných atmosférických vlivů, které vadí loveckým aktivitám v místních podmínkách, může být běh přerušen a zkouška odložena na základě opatření technického delegáta, přijatého v souladu s porotou. 

Čl. 9 - Bodování

Aby se mohlo stanovit pořadí lovců, porota přidělí body ve třech oblastech hodnocení, s ohledem na následující postup: 9.1 Střelba: způsobilost lovce (maximum 20 bodů) 

a) Za podmínky, že zvěř je předem vystavena či vypracována psem, přiděluje se za jedním výstřelem ulovený a dohledaný kus + 10 bodů
b) Za podmínky, že zvěř je předem vystavena či vypracována psem, přiděluje se za kus ulovený na „tupl“ a dohledání + 5 bodů
c) Za každý chybený kus, buď jedním výstřelem, či na „tupl“, se odpočítává
- 5 bodů
d) Za každý kus zvěře, která je ulovena (zhaslá či postřelená) a není dohledána, se odpočítává - 10 bodů 

9.2 Kromě toho porota disponuje maximálně 50 body, kterými může ohodnotit předvedenou loveckou akci podle pokynů v čl. 10 

9.3 A konečně má porota k dispozici maximálně 30 bodů, k hodnocení práce psa podle pokynů v čl. 10 9.4 Úhrnný počet bodů, jimiž porota disponuje, je maximálně 100 bodů. 

Čl. 10 - Kriteria hodnocení 

10.1 Při respektování jisté uniformity hodnocení a cíle zachovat zaměření soutěže a sportovní a výchovný duch tohoto Mistrovství, musí být respektovány následující normy a je kladen důraz na následující zvláštní předpisy: 

a) Soutěžící musí ukončit svůj běh, jak je předepsáno v čl. 8. Na základě jeho způsobilosti a jeho chování, které předvedl během zkoušky, si porota učiní představu, která jí umožní přidělit mu hodnocení až do maximální výše 50 bodů;
b) Maximálně 30 bodů může být přiznáno na vedení psa, které je druhořadé vzhledem k vystupování lovce. 

c) Počet udělených bodů za ulovenou zvěř je pouze aritmetický výsledek bez jakéhokoliv dalšího ovlivnění.; 

10.2 Různá bodová ocenění jsou přidělována v souladu s odstavci a), b), c) a nemusí se absolutně shodovat, liší se jedno od druhého. 

Hodnocení lovce

10.3 Co se týká posuzování předvedeného vystupování lovce během jeho zkušebního běhu, má porota k dispozici maximálně 50 bodů, které uděluje následujícím způsobem: 

1) Jistota a chování při lovecké akci: 15 bodů max.
2) Bezpečnost a způsobilost (zručnost): 20 bodů max. 3) Sportovní duch: 15 bodů maximálně 

10.3.1 Jistotou a chováním při lovecké akci rozumíme chování soutěžícího vzhledem k respektování loveckých předpisů a jeho vztah k okolí (ekologický lovec). 

Obzvláštní důraz je nutné klást na následující normy chování:

  • soutěžící musí v každém okamžiku udržovat přiměřenou vzdálenost od silnic a nemovitostí, tak aby mohl normálně lovit a především úspěšně absolvovat svůj soutěžní běh.
  • soutěžící musí prokázat v přiměřené míře cit pro respektování majetku druhého, zvláště musí brát v úvahu, že lov obvykle probíhá v terénu, patřící někomu jinému; Je třeba se přesvědčit, s jakou starostlivostí se soutěžící snaží vyvarovat škod, které by udělat někomu jinému, spíše něž sobě.
  • nábojnice, které lovec po sobě nesebere ( s výjimkou, pokud tuto nelze nalézt), jso hodnocen y porotou jako hrubá chyba.
  • přihlíží se ke spolupráci mezi lovcem a jeho psem a ke způsobu jeho vedení. Také se sledují reakce na chyby a chyby, které udělá pes, budou rovněž započítávány.

10.3.2 Bezpečností a způsobilostí rozumíme dodržování bezpečnostních norem během celého zkušebního běhu, tak aby nebyla ohrožena bezpečnost lovce ani jiných osob a souhrn technických znalostí, jejichž úspěšná aplikace je patrná během celé zkušební doby.
Zvláště je třeba klást důraz na následující normy vystupování:

  • přihlíží se ke způsobu držení zbraně ať už je lovec sám, či v blízkosti poroty či vedoucích soutěže;
  • považuje se za hrubou chybu držení zbraně ve střelecké pozici a ještě větší je-li prst držen na spoušti.
  • je kladně hodnoceno, pokud soutěžící v momentě průchodu křovím či obtížným terénem vyndá nábojnice a
    zkontroluje hlavně;
  • považuje se za chybu použití zbraně k vyplašení zvěře z houštin;
  • započítává se, s přihlédnutím ke stupni obtížnosti, chování soutěžícího, pokud krátce zahlédl zvěř, zda
    adekvátním způsobem pokračuje ve svém zkušebním běhu v zalesněném, více či méně nebezpečném terénu;
  • hodnotí se výběr typu střeliva a zbraně vzhledem ke zvěři, která bude lovena;

10.3.3 Sportovním duchem rozumíme chování lovce ve vztahu ke zvěři a k jeho psu. Obzvláště je třeba klást důraz na následující normy chování: 

  • hodnotí se negativně chování soutěžícího, který když postřelil kus zvěře, upustí od její dohledávky proto, aby mohl ulovit a dohledat dva požadované kusy a až potom jde znovu dohledávat postřelený kus.
  • hodnotí se způsob vystupování a chování k rozhodčím, organizátorům a ostatní, soutěžícím;
  • hodnotí se jako hrubá chyba střílení na zvěř mimo dostřel a střílení proti lidem;
  • porota zhodnotí stav zvěře, aby se ubezpečila, zda nebyla znehodnocena výstřelem;

10.4 V případě, že pes přinese kus nemocný či postřelený jiným lovcem, hodnotí se pouze práce psa a tento kus se nepočítá do počtu tímto lovcem ulovených kusů.
Zvěř nemá být podržena soutěžícím, ale má být odevzdána pomocníkovi, který je přítomen v terénu.

10.5 Porota musí věnovat svoji pozornost všem specifikům, která lze definovat jako technické normy, jako např.: spolupráce mezi soutěžícím a jeho psem, schopnost vyhledat nejlepší terén, v němž se nejdříve nalezne zvěř; lov v co největší tichosti, což umožní přiblížit se co nejblíže ke zvěři.

10.6 Mimo těchto norem, k nimž je třeba přihlížet jako k podmínkám umožňujícím co nejlépe využít čas běhu, musí porota brát v úvahu i další vlivy - způsob využití terénu zkoušky v určitých atmosférických podmínkách ve vztahu ke konfiguraci terénu a předpokládaným místům vytažení zvěře.
Hodnocení psa

10.7 Co se týká přidělení 30 bodů, které má porota k dispozici aby ohodnotila výkon psa, jeho výkon bude hodnocen podle následujících kritérií a v návaznosti na loveckou akci.

Výcvik
10.7.1 Porota hodnotí maximálně 15 body harmonický vztah mezi lovcem a jeho psem; Hodnotí rovněž kvalitu výcviku psa, jeho poslušnost a výkonnost, regulérnost jeho hledání, nehybnost při vzletu zvěře a po výstřelu, jeho marking (schopnost zapamatovat si místo, kam zvěř dopadla), kvalitu jeho přinášení a jemného stisku, klid před vyvstalou zvěří srstnatou i pernatou, i když ji nevystavoval nebo nevypracoval (španěl).

Vrozené kvality
10.7.2 Porota rovněž ocení maximálně 15 body iniciativu psa a jeho vrozené schopnosti nalézt zvěř, jeho styl, který musí odpovídat plemeni, stejně tak při jeho pohybu, jako při vystavování a postupování, jeho hledání a držení hlavy, jeho schopnosti využívat terén, jeho opatrnost při přibližování ke zvěři , jemnost jeho nosu.

Čl. 11 - Bodovací tabulka 

11.1 Aby bylo možné sjednotit způsob posuzování mezi jednotlivými skupinami, se rozhodčí řídí následující bodovací tabulkou pro hodnocení výkonu: 

 

LOVEC MAXIMÁLNĚ 50 BODŮ 

PES MAXIMÁLNĚ 30 BODŮ 

NEDOSTATEČNÝ 

0-10 

0-4 

DOSTATEČNÝ 

11-15 

5-10 

DOBRÝ 

16 - 29 

11 – 15 

VELMI DOBRÝ 

30 - 40 

16 – 25 

VÝBORNÝ 

41 - 50 

26-30 

 

Čl. 12 - Klasifikace a tituly

A - soutěž jednotlivců 

12.1 V případě, že se soutěží ve 2 či více skupinách, pro udělení titulu v soutěži jednotlivců jsou vítězové jednotlivých skupin za podmínky, že dosáhli nejméně 60 bodů ze 100 možných, (60/100) a že ulovili nejméně jeden kus zvěře, pozváni k baráži, která se koná v běhu zkráceném na 15 minut. 

12.2 Vytvoření poroty pro baráž se děje podle následujících pravidel: 

  • Jsou vyjmuti rozhodčí stejné národnosti jako soutěžící
  • Předseda, který zůstane, se stává předsedou poroty. Pokud zůstane více předsedů, losuje se, který z nich
    bude předsedou této zvláštní poroty. Pokud nezůstane žádný, první z vylosovaných rozhodčích bude jejich
    předseda.
  • Potom se vylosují další dva rozhodčí, pokud možno z jiné skupiny, než ze které je předseda a nejlépe každý z jiné skupiny; je žádoucí, aby byl každý jiné národnosti.

12.3 Baráž se běží jednotlivě (solo) ve stejném typu terénu.

12.4 Soutěžící, pozvaní k baráži budou klasifikováni podle získaných bodů pouze v této baráži.

12.5 Titul „Mistra světa v lovu Sv. Huberta“ může být přiznán jen lovci, který získal ve svém běhu nejméně 60 bodů a za podmínky, že ulovil a dohledal (donesl) nejméně 1 kus zvěře buď ve svém běhu nebo v baráži. V případě, že se koná baráž, její vítěz bude vyhlášen „Mistrem světa v lovu Sv. Huberta“ na celý rok a je mu udělen diplom, stejně jako jeho psu.

12.6 První místa v individuálním hodnocení získají soutěžící, kteří byli povoláni k baráži, a to v pořadí, závisejícím na počtu bodů, které získali v této baráži. Pokud se soutěží ve třech skupinách (sériích), první, druhý a třetí se dostávají do ceny. Pokud se soutěží jen ve dvou sériích, třetí místo bude udělováno po rozběhu (baráži) soutěžících, kteří se umístili na druhých místech.

12.7 Následující hodnocení individuálního pořadí vyplyne z počtu bodů, které jednotliví soutěžící získali během svých běhů v jednotlivých skupinách.

12.8 V případě rovnosti bodů z individuálního hodnocení je dána přednost soutěžícímu, který byl lépe oceněn v individuálním hodnocení jako lovec. Jestliže v tomto bodě existuje rovnost, je dána přednost soutěžícímu, jehož pes byl lépe hodnocen.

12.9 Aby mu mohlo být uděleno třetí místo v celkovém pořadí, ať už přímým pořadím, anebo po baráži, musí tento soutěžící docílit minimálně 45 bodů ve skupině musí ulovit alespoň jeden klus zvěře.

B - Hodnocení družstev

12.9 Hodnocení soutěže družstev se provádí následujícím způsobem:
první z každé skupiny obdrží 1 bod druhý z každé skupiny obdrží 2 body atd....
Body, které získají dva soutěžící družstva, se sčítají dohromady a družstvo, které získá nejméně bodů je vyhlášeno „Družstvem mistrů světa v lovu Sv. Huberta“ na běžný rok.

12.10 Pro udělení titulu platí v případě rovnosti bodů v soutěži družstev, že je dána přednost tomu družstvu, jehož dva členové shromáždí více bodů v hodnocení „lovce“ (čl. 9.2); v případě, že rovnost bodů ještě trvá, je dána přednost družstva, která získá více bodů v hodnocení „psa“ (čl. 9.3). 

Čl. 13 - Ceny 

13.1 Poskytnutí individuelních cen pro soutěž jednotlivců i družstev jde na vrub pořádající národní organizace „Mistrovství světa v lovu s ohaři“. 

Čl. 14 - Reklamace (Protesty)

14.1 Proti rozhodnutí poroty není odvolání. 

14.2 Protesty, které se nikdy nesmí týkat rozhodnutí poroty, musí být podány písemně oficiálním vedoucím výpravy (kapitánem) do rukou technického delegáta. 

14.3 Protest podaný proti účasti některého ze soutěžících mu nicméně umožňuje být přítomný jako náhradník. 

14.4 Protesty musí být doplněny složením reklamační jistiny, jejíž výše je každoročně stanovena Organizačním výborem a liší se podle instance, (zda se jedná o první podání či odvolání). 

14.5 Je-li protest přijat, jistina bude vrácena, v opačném případě propadá ve prospěch Národnímu organizačnímu výboru. 

14.6 Protesty musí být podány technickému delegátovi nejpozději 1 hodinu před ukončením soutěže (včetně baráže). 14.7 Technický delegát musí rozhodnout v první instanci do jedné hodiny po podání protestu. 

14.8 Rozhodnutí technického delegáta může být podnětem k podání odvolání k Organizačnímu výboru spolu s vkladem, buď do rukou tajemníka nebo předsedy do hodiny poté, co technický delegát rozhodl v první instanci. 

14.9 Organizační výbor vydá svoje rozhodnutí k objektu reklamace do 24 hodin od jejího podání. 14.10 Vyhlášení výsledků je odloženo až do rozhodnutí o výsledku odvolání.

Čl. 15 - Veřejnost 

15.1 Veřejnost, která je přítomna soutěži, se musí chovat korektně, nesmí překážet řádnému průběhu zkoušek ani veřejně dávat najevo jakékoli vlastní hodnocení.
Musí se řídit pokyny, jak je vydávají techničtí delegáti, organizátoři a pořadatelé.
Nerespektování jejich pokynů a nařízení bude mít za následek vykázání z prostoru zkoušky. 

Čl. 16 - Doplňky

16.1 V případech, které nejsou řešeny těmito normativy, platí normativy Mistrovství světa v lovu s ohaři a španěly.  

16.2 V případě nejasnosti či rozdílných interpretací mezi různými překlady těchto pravidel platí originální text ve francouzském jazyce. 

 

Řád svatého Huberta se sídlem na Kuksu

Sídlo

Řád svatého Huberta 
se sídlem na Kuksu
544 43 Kuks
okres Trutnov
Česká republika

Kontakty

E-mail: webmaster@radsvatehohuberta.cz

Newsletter

© 2024 Řád sv.Huberta. Všechna práva vyhrazena.